İŞKUR Engelli İstihdamı Proje Desteği

Ülkemizin en önemli yerlerinden biri olan Türkiye İş Kurumu, işsizler ya da işçiler için çözümler sunmaktadır. Son yılların en çarpıcı çalışması İŞKUR engelli istihdam projesi desteğidir. Bu proje kapsamında engelli vatandaşları aktif bir şekilde çalışma hayatına dahil etmek isteyen Türkiye İş Kurumu, istihdam olanakları sağlayabilecek olanlara destek ödemeleri yapmayı amaçlamaktadır.

Engellilerin belirli işlerde işyerinde bulunmalarına yardımcı olacak bu projenin kapsamı şöyledir:

Bu desteğin yararlanacağı kişiler belirli bir sakatlık içinde olmalı ve yetkili sitelerden edinilecek raporlarla belgelendirilmelidir.
Başka bir seçenek, yaptıkları işle engellilere çalışma fırsatı sunmasıdır. Bu bakımdan, bu insanlar destek vermek için hedeflenen konular arasındadır.
Engellerin iş bulmalarını kolaylaştırmak için kurulacak işyerlerinin amacı destekleme projesi kapsamındadır.
Engelli vatandaşların çalışma ortamına hazırlanmasıyla ilgili hizmetler sunmak için bir işyeri kurmak isteyen insanlar da Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmektedir.
Mevcut engellilerle, bir iş ortamına ihtiyaç duyan vatandaşlar ve çalışmaya uyum süreci, kuruluş aşamasında Türkiye İş Kurumu’na başvurarak destek için başvuruda bulunabilecektir.
Kurulacak iş engelli vatandaşlara iş eğitimi vermek veya herhangi bir mesleki amaçlı öğretmek ise bu aşamada İŞKUR tarafından sunulan destek programına katılmak mümkündür.
Bu noktada yapılması gereken ilk şey, kurmak istediğimiz iş hakkında bir proje yapmaktır. Bu projenin Türkiye İş Kurumu’nun resmi web sitesinde nasıl hazırlanacağını öğrenebiliriz.
Bir sonraki adım projeyi eyalet ya da ilimizdeki İl ve İlçe Bölge Müdürlüklerine teslim etmek ve sonuçları beklemektir.


No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir