Logaritma Hesaplama Aracı

Kısaca logaritma üstel işlemlerin tersi olan matematiksel işlemdir. Logaritma Hesaplama bizlere hangi sayıyı kendisiyle kaç kere çarparsak başka bir sayıyı elde ederiz sorusunun cevabını verir. Birçok insanın gözüne zor görünse de aslında logaritma hesaplama çok basittir. Peki, logaritma nasıl hesaplanır? İşte cevabı…

Logaritma Özellikleri

Logaritma hesaplayabilmemiz için öncelikle birkaç logaritma özelliklerini bilmemiz gerekiyor.

  • Her tabana göre birin logaritması sıfırdır. ( loga1 = 0)
  • 1’den farklı her m pozitif sayısının m tabanına göre logaritması birdir. (Logaritma m tabanında m = 1)
  • logax = b ise x = a.bloga(A.B) = logaA+logaB
  • loga(A/B) = logaA−logaB
  • logaA.n = n.logaA
  • log1/ax = −logax
  • logab.logbc.logcd= logad
  • logab = 1/logba veya logab.logba = 1
  • logb(x) = logc(x) / logc(b)
  • logb(x y) = y × logb(x)

10 tabanına göre logaritma

Bu logaritma türüne bayağı logaritma da denir. Bazı mühendislik alanlarında kullanılmaktadır ve lg(x) şeklinde gösterilir.

2 tabanına göre logaritma

Bilgisayar sistemlerinde ve matematikte kullanılmaktadır ve lb(x) şeklinde gösterilir.

Doğal logaritma

Matematikte ve diğer birçok bilim alanında kullanılmaktadır ve ln(x) şeklinde gösterilir.

Kuralları öğrendikten sonra kolayca logaritma hesaplayabiliriz. Örneğin 104 sayısının logaritması 4’dür ve 10’un kendisiyle 4 kez çarpılması sonucu elde edilmiştir. Bunu logaritmada log10(10000) = 4 şeklinde ifade ederiz.

Başka bir örnek ile açıklayalım. 23 = 8’dir yani 8 = 2 x 2 x 2’dir. Bunu logaritma ile; log2(8) = 3 şeklinde gösteririz.

10 = 2x gibi bir işlemde, x değerini bulmak için logaritma bize yardımcı olur. Bu işlemi çözmek için “10’un 2 tabanına göre logaritması kaçtır?” sorusunu sorarız ve cevabı aldığımızda üssü buluruz.

Bir sayının belli bir tabana göre logaritmasını bulmak için logaritma hesaplayabilen hesap makinelerinden yararlanırız. Kendimizde yaklaşık değeri bulabiliriz.

10 = 2x bu işlem de görüldüğü gibi; X=3 olsa sonuç 8 olurdu ve x=4 olsa sonuç 16 olurdu bu durumda sonuç 3<x<4 aralığındadır. Gerçek değere biraz daha yaklaşalım.

X=3 de sonuç 8 demiştik görüldüğü gibi 3 daha yakın bir değer ve yaklaşık olarak sonuç 3,3 tür. Daha hızlı bir şekilde işlem yapmak için logaritma hesaplama aracımızdan faydalanabilirsiniz. http://www.hesaplamasorgulama.com/ sayfasına girip Matematiksel hesaplamalar kategorisine girdikten sonra hesaplama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
Logaritma Hesaplama Aracı

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir