Merkez Bankası Kara Liste ve Kredi Notu Sorgulama

BDDK ve Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonuçlarına göre bankacılık sektöründeki borç alan borçlanma senedi sayısı 2016 yılında 1.1 milyona ulaştı. Bu nedenle, bankalar kredi kriterlerini değiştirdiler ve zorlaştırdılar. 2011 yılından itibaren gelir tablosu gibi unsurları titizlikle uygulayan kredi derecelendirme sistemini değerlendirmeye karar verilmiştir.

Kredi notunda bir kişinin bankaya sadakati gösterilir. Banka olan kredi notu veya zamanında borç borcunun ödenmesiyle artırılan veya azalan kredi notu, banka kredisine başvuran kişi hakkında bir fikir verir. Eğer kredi notu düşükse, bankalar kredi için başvurmayı reddediyor.

Merkez Bankası, Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks, kredi notlarının öğrenildiğinden ve doğru şekilde hesaplanmasını sağlamak için birlikte çalışır. Bir skor, buradan elde edilen verilerin hesaplanmasıyla hesaplanır.

Kara Listedeki Kredi Bankaları

Kara listede olanların kredi notu çok düşük. Öte yandan, kredi notunun öğrenilmesi metotları arasında Merkez Bankası vasıtasıyla soru sormaktır. TC kimlik numarası ile araştırma yapabilirsiniz.


No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir