Zorunlu BES’ten Çıkmalı Mıyım?

Yeni yıldan itibaren çalışmaya başlayan hemen hemen herkes tarafından uygulanan zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile, BES’in kısa adı çoğu insanın kafasını karıştırıyor. Ülkemizdeki asgari ücret olan asgari ücret için bile belirli bir oranda kesilecek bu sigorta ücreti, “Zorunlu BES’den ayrılmam mı gerekiyor?” Sorusuna neden olmaktadır.

Bu sayı ile ilgili olarak, ilk adımda söylenecek kesintilerin bizi ne kadar etkileyeceği konusunda bir plan yapmamız gerekiyor. Yaptırılacak indirimin çok yüksek tutarı içermemesi nedeniyle birçok kişi çok fazla etkilenmeyecekleri sonucuna varacaktır. İndirilecek miktar, maaşın yüzde üçü olacak ve tutar bireysel emeklilik sisteminin gelirinin bordro tarafında kalacaktır.

Bireysel emeklilik sistemi tarafından sağlanan olanaklar hakkında konuşurken vurgulanacak ilk husus biriktirme; Hemen hemen hiç kimse maaşın belli bir kısmını bir yatırım veya birikim olarak kullanma eğiliminde değil, ancak bu oran alt gelir gruplarına aktarıldığından giderek artmaktadır. Bu nedenle, bizi biriktirmeye zorlayan bu yöntem son derece mantıklı ve çok faydalıdır. Devlet katkısını ve bahsedilen miktarın birikimini eklediğimizde bizim için ne kadar önemli olduğunu görmek daha kolaydır. Bu birikim için yüzde yirmi beşe kadar yüksek bir oranda katkıda bulunacak olan devlet söz konusu bireysel emeklilik sistemini bu yöntemle desteklemeyi amaçlıyor.

Bahsedilecek bir diğer husus, bu sistemle biriktirilen paranın kullanılmasıdır. Toplu para olarak kullanabildiğimiz ya da yaşımızı doldurup emeklilik sistemimizde kullanmamızı bekleyen bu para, her iki yoldan da son derece faydalı.

Sonuç olarak size mümkün olduğu kadar biriktirme fırsatı sunuyoruz ve bu sistemden tasarruflarımıza devlet katkısı ekleyerek ve mecburi bireysel emeklilik maaşlarını ödemeye devam ederek ayrılmıyoruz. Çünkü her gelir grubu insana büyük bir fırsattır.


No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir